RJEŠENJA ZA PROBAVNE SMETNJE

Definicija probavnih smetnji ili iritabilnog crijeva nije jednostavno, usprkos činjenici da se radi o razmjerno čestoj pojavi s kojom se često susretne osoba barem jednom u životu.Prema saznanju, radi se o želučano-crijevnoj smetnji koja se manifestira bolovima u trbuhu, od blagog osjećaja nelagode do jake boli i promijenjenom crijevnom aktivnošću koja je rezultat izmjena opstipacije i dijareje.

Probavne smetnje ostavljaju traga na zdravlje ljudi i uglavnom su provocirane ili pogoršane emocionalnim stresom. Probavne smetnje se često naslijede od jednog od članova obitelji te mnoga djeca počnu imati problema u adolescenciji. Na probavne smetnje najviše utječu fizikalna i kemijska svojstva hrane koju osoba jede. Uzroci su razni, alergije na hranu, razni mikroorganizmi, a smetnje su karakteristične po grčenju, stezanju, uvrtanju, kucanju, žarenju, punoći u crijevima. Postoje mnoge namirnice koje pomažu i dovode do probavnih smetnji kao: brašno, ljuta i začinjena hrana, masna hrana, češnjak i luk, ponekad i mlijeko i svi mliječni proizvodi, kava, gazirana pića, alkohol, kofein i ostalo. Probavne smetnje se također mogu povezati sa trovanjem hranom. Istraživanja pokazuju u gradu Rijeci da 47,9 % ispitanika je osjetilo probavne smetnje koje su povezane s trovanjem hranom.

Da bi se osoba riješila probavnih smetnji, ovisi najviše o samoj osobi. Prije svega, potrebno je naglasiti da probavne smetnje nisu bolest već stanje te da su simptomi subjektivni i uglavnom bezopasni. Ono što može pomoći rješenju probavnih smetnji jest konzumiranje što više vlaknaste prehrane poput zobi, jabuke, graška, graha, leća, agruma, mrkve, ječma, mekinja, ribe, kruški, šljiva, suhih smokvi, zelene salate koje će potaknuti one osobe na eliminaciju koje pate od opstipacije. Vlaknasta hrana jer će vlaknaste tvari produljiti vrijeme prolaska crijevnog sadržaja omogućujući bolju apsorpciju vode i elektrolita, ako se radi o dijareji te povećati unos količina vode kod osoba sa opstipacijom.

Preporučljivo je piti dnevno 1 litru vode na 25 kilograma tjelesne težine osobe. Postoji i eliminacijska prehrana. Tu se radi o nekoj hrani koju je potrebno izbjegavati kao primjerice luk i kupus no odluka je individualna, ovisi od čega osoba pati. U novije vrijeme, moderna je probiotika jer se normalni sastav bakterijske flore poremeti uzrokom nekih bakterija, što mogu „popraviti“ probiotici iz, primjerice jogurta. Pri konzumaciji mlijeka je potrebno biti vrlo oprezan zbog laktoze. Naime, neke osobe ne mogu probaviti laktozu iz mlijeka pa je potrebno izbjegavati što više mlijeko i mliječne proizvode.

Postoje i neki lijekovi koji mogu pomoću, primjerice spazmolitici, protiv grčenja te neki prirodni pripravci poput kamilice sa šećerom i sok od jabuke kod opstipacije, čaj od metvice koji opušta mišiće želuca, čime smanjuje i bolove u trbuhu, med, kao prirodni lijek za sve smetnje u organizmu. Uz sve navedene načine pri rješavanju probavnih smetnji, za kraj, postoje neka rješenja na koja svi najmanje mislimo, a to su fizičko kretanje, bavljenje sportom koje će itekako pomoći da crijeva ne postanu lijena i da ne dođe do probavnih smetnji.

Objavljeno dana